Nidec MP550A4 / MP550A4R(550A) high-power DC thyristor drive
Conformance
Humidity 95% maximum (non condensing) at 40°C (104°F)
Ambient temperature -15°C to +40°C (5°F to +104°F), 55°C (131°F) with derating
Altitude: 0 to 3000m (9.900ft), derate 1% per 100m between 1000m (3.300ft) and 3000m (9.900ft)
Vibration: Tested in accordance with IEC 60068-2-64
Mechanical shock tested in accordance with IEC 60068-2-29
Storage temperature -40°C to +70°C (-40°F to +158°F)
Electromagnetic immunity complies with EN 61800-3 and EN 61000-6-2
Notch Immunity to IEC60146-1-1 class A
IEC 61800-5-1 Electrical safety
IEC 61131-2 I/O
EN 60529 Ingress protection
UL508C
EN 61000-6-4 EMC – with optional EMC filters
RoHS compliant
1. Introduction
The Nidec Control Techniques Mentor MP series represents the pinnacle of DC drive technology.
2. Technical Parameter Table
Parameter Specification (MP550A4 / MP550A4R)
| Rated Current | 550A DC |
| Input Voltage | 3-Phase 200V – 480V AC (±10%) |
| Output Voltage | 0 – 500V DC (Dependent on AC input) |
| Armature Current | 550A (Continuous) |
| Field Current | 8A (Internal) / Up to 20A with FXMP25 |
| Control Mode | Digital Thyristor Control |
| Feedback Options | Encoder, Tachometer, or Armature Voltage |
| Communication | Modbus RTU (Built-in), optional Ethernet, Profibus, CANopen |
3. Product Advantages and Features
4. Application Cases
Metal Processing: Controlling rollers and tensioners in steel or aluminum mills.
Lifts and Hoists: Precise speed and torque control for heavy-duty cranes and elevators.
Extruders: Providing the high constant torque required for plastics and rubber manufacturing.
Paper and Pulp: Synchronized sectional control for large-scale paper machines.
Test Rigs: High-dynamic response for automotive component testing.
5. Related Models & Same Series
The Mentor MP series spans from 25A to 7400A. Common models in the same frame size include: