Nidec Mentor MP420A4 / MP420A4R (420A) High-Power DC Drive
As a cornerstone of the Mentor MP series, the 420A model provides the ultimate combination of motor control precision, robust power delivery, and modern system integration.
Product Introduction
Technical Parameter Table
Feature Specification
Model MP420A4 (Non-Regen) / MP420A4R (Regen)
Rated Armature Current 420A DC
Rated Power (at 460V) 250 HP (185 kW)
Rated Power (at 230V) 125 HP (90 kW)
Input Voltage Range 24V – 480V AC (Standard)
Field Current 20A Integrated (Frame 2B)
Current Sampling Time 35μs (Ultra-fast torque response)
Onboard Intelligence 6kB PLC functionality (SyPT Lite)
IP Rating IP10 (Open Chassis)
Weight Approx. 38 kg (84 lbs)
Product Advantages and Features
Industry-Leading Field Control: Includes an integrated 20A field controller as standard, supporting intelligent field weakening and flux control for superior open-loop performance.