Nidec Control Techniques MP900A4 / MP900A4R (900A) Overview
Technical Parameter Table
Feature Specification (MP900A4 / MP900A4R)
Rated Current 900A DC
Armature Voltage Up to 480V AC input (600V DC output approx.)
Field Current Internal 20A field controller (expandable)
Quadrants
MP900A4: 2-Quadrant (Non-regenerative)
MP900A4R: 4-Quadrant (Regenerative)
Overload Capacity 150% for 30 seconds
Control Methods Speed, Torque, and Position Control
Communication Modbus RTU (Standard); Profibus, DeviceNet, Ethernet (Optional)
Operating Temp 0°C to 40°C (Standard)
Product Advantages and Features
which significantly increases energy efficiency in high-inertia applications.
Application Cases
Optional FXMP25 external field controller for current fields up to 25A
Digital link for field control from Mentor MP or Mentor II
Standalone digital control mode for simple application
Flux control for enhanced open loop performance
Intelligent field weakening
Field forcing – for high dynamic machine reversal
Field reversal – low dynamic machine reversing using two quadrant main stack
Mentor MP has a field control mode for fields requiring greater than 25A
Serial port for Modbus RTU and PC communications
Each option slot allows:
High performance PLC and motion control
Ethernet and Fieldbus communications
Connectivity to additional feedback devices
Additional I/O
Galvanically isolated control
Smartcard for drive parameter back-up and copying, allowing rapid installation and maintenance
Integrated PLC as standard
Standard software features for easy integration
PID controller
Motorised potentiometer
Digital lock (Slave operation from master encoder)
Unique Product Description: The “Legacy Bridge”
The MP900A4 is often referred to as the “Legacy Bridge” in the automation world.
It is unique because it allows facilities with massive, expensive DC motors to achieve “Industry 4.0” connectivity and precision without the multi-million dollar cost of switching to AC motors and gearboxes. It bridges the gap between 20th-century heavy iron and 21st-century digital control.
Installation and Maintenance
Cooling: Ensure a minimum clearance of 100mm above and below the unit. These high-current units generate significant heat and require forced-air ventilation.