Nidec Control Techniques MP1200A4 / MP1200A4R (1200A)
Capable of delivering a continuous 1200A of armature current, these drives are engineered for high-power industrial applications where moving massive loads with precision is non-negotiable.
Technical Parameter Table
Feature Specification (MP1200A4 / MP1200A4R)
Rated Armature Current 1200A DC
AC Input Voltage 24V to 480V AC (±10%)
Typical Motor Power 750 HP @ 460V / 450 kW @ 400V
Frame Size Frame 2C (Non-Regen) / Frame 2D (Regen)
Field Current Integrated 20A Field Controller
Overload Capacity 150% for 30 seconds
Control Logic Galvanically isolated control circuits
Cooling Forced air (Intelligent speed-controlled fans)
Product Advantages and Features
Application Cases
Mine Hoists & Conveyors: Utilizing 1200A of power to move massive payloads with safety-critical precision (Safe Torque Off).
Unique Product Description: The “Efficient Giant”
While most high-power drives are bulky and “dumb,” the MP1200A4 is the “Efficient Giant.”
MP1200A4 MP1200A4R
Installation and Maintenance
Physical Mounting: Due to the 1200A current rating, these units are heavy (approx. 45kg/100lb). Use the designated lifting eyes during installation.