Nidec Mentor MP825A4 / MP825A4R (825A) High-Power DC Drive
Operating at 825A, these units provide the heavy-duty performance required for the world’s most demanding industrial motor applications.
1. Introduction
2. Technical Parameter Table
Feature Specification (MP825A4 / MP825A4R)
Rated Armature Current 825A DC
Input Voltage Range 3-Phase 200V to 480V AC (Standard) / Up to 690V (Optional)
Output Voltage 0 to 500V DC (at 480V AC input)
Overload Rating 150% for 30 seconds (Heavy Duty)
Field Current 8A Internal / Up to 25A with FXMP25
Control Frequency 50 / 60 Hz ± 10%
Digital I/O 5x Digital Inputs, 3x Digital I/O, 2x Relay Outputs
Analog I/O 3x Analog Inputs, 2x Analog Outputs
3. Product Advantages and Features
Massive Power Density: Delivers 825A in a compact footprint, allowing for space-saving control cabinet designs.