Nidec Control Techniques MP210A5 / MP210A5R (210A)
Delivering a continuous 210A of armature current, these drives are specifically engineered for high-voltage industrial environments, particularly those utilizing 575V AC supplies.
Technical Parameter Table
Feature Specification (MP210A5 / MP210A5R)
Rated Armature Current 210A DC (Continuous)
AC Input Voltage 500V to 575V AC (±10%)
Typical Motor Power 150 HP @ 575V DC / 110 kW
Frame Size Frame 1B
Quadrants MP210A5: 2-Q (Non-Regen) / MP210A5R: 4-Q (Regen)
Field Current 8A Integrated Digital Field Controller
Overload Capacity 150% for 30 seconds
Weight Approx. 13 kg (28.6 lbs)
Dimensions (HxWxD) 370 x 250 x 251 mm
Product Advantages and Features
Native 575V Engineering: Specifically optimized for high-voltage power grids common in North American heavy industry and mining, eliminating the need for step-down transformers.
Application Cases
Mining & Aggregate: Powering conveyor belts and rock crushers that operate on 575V distribution systems.