Nidec Mentor MP105A4 / MP105A4R (105A) Industrial DC Drive
Motor field control
Built in field controller as standard in every Mentor MP
Gives excellent field control for the majority of DC motors
Reduces the need for external components
An external motor field controller is recommended when:
The required field current is greater than that offered by the standard drive, up to 25 A. For example, older motors with low field voltages
Product Introduction
The MP105A4 (2-quadrant, non-regenerative) and MP105A4R (4-quadrant, regenerative) are 105A rated drives within the Mentor MP family.
These drives are engineered to maximize motor performance while minimizing energy consumption.
Technical Parameter Table
Feature Specification
Model MP105A4 / MP105A4R
Rated Armature Current 105A DC
Rated Power (at 460V) 60 HP (45 kW)
Rated Power (at 230V) 30 HP (22 kW)
Input Voltage Range 24V – 480V AC (Standard)
Field Current 8A Integrated (Expandable via FXMP25)
Operation Mode 2-Quadrant (MP105A4) / 4-Quadrant (MP105A4R)
Control Logic Galvanically isolated for superior safety
Weight Approx. 12.7 kg (28 lbs)
Product Advantages and Features
Field Control Flexibility: Comes with an 8A internal field controller as standard, capable of intelligent field weakening for 90% of standard DC motor applications.
Unique Product Description
The MP105A4 series stands out due to its “Legacy Link” architecture.
Other Models in the Same Series
The Mentor MP range covers a vast spectrum of power requirements:
MP25A4(R): 25A – Entry-level industrial.
MP75A4(R): 75A – Medium torque applications.