ABB 500PSM02 1MRB150015R1 AD-272.100.20-01 AZ:C Power Supply Module
1. Introduction
The 500PSM02 acts as the “heart” of the module rack. Its primary function is to convert external supply voltages (typically 24V DC) into the filtered, regulated power required by the sensitive electronic components within the P13 or AC500 station.
2. Technical Parameter Table
Parameter Specification
Model Number 500PSM02 / 1MRB150015R1
Product Type Power Supply Module
Input Voltage 24 V DC (Range: 19.5V to 30V DC)
Output Voltage 24 V DC (Stabilized for system bus)
Output Current 5 A continuous (Typical)
Isolation Voltage 1500 V AC (Input-to-ground) / 3000 V AC (Input-to-output)
Efficiency > 90%
Operating Temp -25°C to +70°C (Extended range for some revisions)